שאלות ותשובות

השקעה בנדל"ן היא עניין אישי, לחלק מהאנשים חשובה יותר התשואה החודשית ולחלק מהאנשים חשוב יותר עליית ערך של הנכס עצמו. כמובן שהשקעה מייטבית היא השקעה שמשלבת בין השניים ומאפשרת תשואה חודשית וכוללת גבוהה.

כדי לדעת איזו השקעה הכי מתאימה צריך לבחון 3 קריטריונים: תקציב, משך ההשקעה והתשואה הדרושה. 

שאלת התקציב תכתיב לנו מסגרת כלכלית, שאלת טווח ההשקעה תכתיב לנו את אופי ההשקעה ושאלת התשואה תכתיב לנו את מהות ההשקעה. 

ככל ומטרת ההשקעה היא הגדלת ההון העצמי, השקעה טובה תהיה באזור התחדשות עירונית. ככל והפרויקט מתקדם יותר ויש יותר וודאות לעניין הוצאת הפרויקט לפועל, ערך הדירות יעלה. 

התשואה, קרי גובה השכירות, גבוהה יותר ככל שמחיר הדירה זול יותר. כלומר, דירה יד שנייה (לא חדשה מקבלן), בד"כ תתן תשואה חודשית גבוהה יותר. כמובן שככל והדירה תהיה משופצת יותר, השכירות תהיה גבוהה יותר. 

דירה חדשה מקבלן – על הנייר, יכולה להתאים למי שיש ברשותו הון עצמי של לפחות 20% ואין לו צורך בתשואה חודשית. מחירי הדירות בשלב זה, כאשר הבנייה עוד לא החלה, בד"כ נמוכים יותר, במיוחד אם מדובר בפרויקט המורכב מכמה בניינים בעלי שימושים מעורבים.

הכוונה לפרויקט המכיל דירות למגורים, משרדים, חנויות ומבני ציבור כחלק מפרויקט כולל של בניין או צבר בניינים המהווים פרויקט אחד.

בשלב זה, שהריביות גבוהות יחסית, צריך לבדוק מהן החלופות העומדות בפנינו. 

ככל, ניתן לומר שלקיחת משכנתא כדאית כל עוד התשואה המתקבלת גבוהה ממחיר הכסף (הריבית שאנחנו משלמים על ההלוואה).

ככל ומדובר בדירה להשקעה, בתור דירה ראשונה (כלומר, אין לנו מס רכישה), הסכום המינימלי הוא 250 אלף שח. סכום זה יהווה 25% הון עצמי לרכישה של דירה ששווה בערך מליון שח. 

אהבתם? שתפו לחברים!