אוקראינה אאוט, דובאי אול אין

השקעות נדל"ן באוקראינה אאוט – השקעות נדל"ן בדובאי אול אין

טרם פרצה המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, ישראלים רבים השקיעו בנדל"ן בכמה מוקדים באוקראינה – בקייב, באודסה ובערים נוספות. סף הכניסה הנמוך יחסית להשקעות גרם להרבה מאוד אנשים לקנות שם דירות למגורים ולעיתים אפילו יותר מאחת.

מאז תחילת המלחמה אין אפשרות לברר את מצבן של הדירות והרשויות האוקראיניות מרוכזות בנושאים דחופים כמו ציוד רפואי, טיפול רפואי, טיפול בפליטים וכו, כך שהשקעות של תושבי חוץ נמצאות בתחתית סדר העדיפות, אם בכלל.

בחיפוש אחר אלטרנטיבות ראויות אחרות להשקעות בנדל"ן ובעקבות נרמול היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות לפני שנתיים, הפכה דובאי ליעד נחשק.

כלכלת האמירויות הינה השנייה בגודלה בעולם הערבי. היא נחשבת לפתוחה, ליברלית ותחרותית ולכן אטרקטיבית עבור משקיעים זרים. הכלכלה בולטת לטובה גם ברמת הבירוקרטיה הנמוכה המעודדת פעילות עסקית בינלאומית תוך מתן ויזות לפרקי זמן של כמה שנים למי שישקיע בנדל"ן וכמובן פטור מלא ממיסים (למעט מס על הכנסה משכירות בשיעור של אחוזים בודדים).

אזור הסחר החופשי הוא רק יתרון אחד. שאר היתרונות הנוספים כוללים פיתוח עירוני מרהיב וצמיחה חסרת תקדים, שימוש בטכנולוגיות חדשות לבנייה וכמובן שמירה על איכות הסביבה. לא מפתיע אם כן, שמדד הפשיעה עומד על אפס במדד הפשיעה העולמי.

נכסים בדובאי נמכרים היום במחירים של כמה מאות אלפי שקלים בלבד ובמחיר של דירה בחריש ניתן לקנות דירה ענקית לאורך החוף של דובאי.

בהחלט מפתה.
שניה לפני שאתם מזמינים כרטיס טיסה ומשחררים את הכסף מקרן ההשתלמות, חשוב לזכור את העובדות הבאות:

  1. דובאי היא אחת משבע האמירויות. השלטון אינו דמוקרטי והיחסים הבינלאומיים עם ישראל הם צרים ומונעים בעיקר משיקולים כלכליים.
  2. המשבר הכלכלי שפקד את העולם בעקבות הקורונה לא פסח על דובאי שכן כלכלתה מסתמכת על תיירות.
  3. על אף התדמית הנוצצת, דובאי עוד מתאוששת מהמשבר הכלכלי של 2008 אז נפלו מחירי הנדל"ן ביותר מ25%.
  4. יותר מ80% מתושבי דובאי הינם מהגרים ועובדים זרים בעיקר ממדינות ערב והודו. מיותר לציין כי ישנם פערים סוציואקונומיים תהומיים בינם ובין האוכלוסייה המקומית האמידה.

אם בכל זאת החלטתם להשקיע בדירות בדובאי, תחשבו על השוכר או הקונה הפוטנציאלי שלכם. מי הוא. מאיפה הוא. כמה כסף יש לו. מה הצרכים שלו. תשובות מפורטות לשאלות הללו יעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה בין אם מדובר בהשקעה בדובאי או בכל מקום אחר בעולם.

אהבתם? שתפו לחברים!